Sex a cvičení

Sex je jedno z témat, které většinu z nás zajímá, ovšem jen málokdo a něm mluví nahlas. Mně osobně toto téma velmi zajímá, a protože miluju cviční, zajímalo mě, jak a v čem mohou být tyto dvě věci propojené. V první řadě je důležité pochopit, že tělo je řízené hormony. Díky hormonům přibíráme, chudneme, máme chuť na jídlo/sex atd. Pro naše téma je nejvíce důležitý hormon jménem testosteron. Tento hormon ovlivňuje nejen mužskou, ale také ženskou aktivitu. Z toho plyne, čím více testosteronu máme, tím budeme mít pravděpodobně větší libido a budeme sexuálně aktivnější. Ano, je to zase testosteron, díky kterému se nám zvýší síla i objem kosterních svalů, urychlí regenerace, omezí katabolismus, zvýší agresivita při tréninku, cítíme se skvěle a máme vyšší sebevědomí, proto se občas nazývá jako král mužských hormonů.


Co snižuje hladinu testosteronu?

Na toto téma bych se mohl dlouze rozepsal, ale malinko to zestručníme. Zde jsou základní ,,zabijáci“ krále hormonů:

 • stres

 • špatná strava

 • nedostatek spánku

 • alkohol

 • přetrénování

Zastavíme se u tréninku a přetrénování. Díky dlouho trvajícímu tréninku se v těle začne vyplavovat stresový hormon kortizol, jelikož jednou z úloh kortizolu je mobilizovat energii. Při jeho vyšších hodnotách dochází také ke zvýšení katabolismu a následně dojde k tomu, že se více bílkovin rozpadá, než tvoří. A aby toho nebylo málo, tak se při dlouhodobé zvýšené hladině kortizolu vyplavuje více vápníku z kostí, snižuje se tvorba kolagenu a trpí tak nejen naše kosti, ale bohužel i svaly, šlachy a vazy. Mohou se dostavit i poruchy spánku, nedostatek energie a zhoršení funkce mozku. Celkově se člověk potom cítí více vystresovaně a utlumeně. Ve zkratce, budeme-li hodně a dlouhodobě trénovat bez jakékoliv formy regenerace, můžeme se dostat do fáze přetrénování, kdy půjdou dolů nejen naše výsledky, ale také psychika a motivace.


Čím naturálně zvýšit hladinu testosteronu?

Víceméně je to přesný opak výše zmíněného.

 • měli bychom být v pohodě a snažit se snižovat stresovou zátěž

 • měli bychom se dostatečně a kvalitně stravovat, totéž platí o spánku

 • trénink by měl být nastaven chytře a měl by zahrnovat odpočinkové dny (deload týdny)

 • měli bychom omezit nebo úplně vyřadit alkohol

Zajímavost:

 • podle studie (Roney et al., 2007) pouhý rozhovor s atraktivní slečnou dokáže navýšit váš testosteron až o 30 % !

Zde si řekneme ještě něco málo k jídlu. Pro zlepšení hladiny testosteronu se doporučuje konzumovat stravu s vyšším podílem tuků. Samozřejmě se nejedná o tuk z friťáku, ale o zdravý tuk - kokosový olej, olivový olej, ořechy, avokádo, vejce, atd. Rovněž doporučuji zařadit do jídelníčku více tučných ryb, snížit konzumaci jednoduchého cukru a zvýšit konzumaci kvalitních bílkovin. Co se suplementace týče, může nám pomoci omega 3 (v případě nedostatku ryb), zinek a vitamín D, kterému se přikládá stále větší váha ve vztahu k lepšímu výkonu ve fitku a ve vztahu k vyšší produkci anabolických hormonů, testosteronu tedy nevyjímaje.


Ovlivní sex mé výsledky ve fitku?

Samotné vyvrcholení nemělo dle Extona a kolektivu (2001) vliv na produkci testosteronu, avšak podlé této studie například ,,předehra“ jeho vyšší vyplavovaní stimuluje. Sex přináší také psychické uvolnění, které může pomoci snížit stres. A pokud jste dávali pozor, snížení stresu je jeden ze základů pro zvýšení hladiny testosteronu.


Zdroje:

Julie Frappier, Isabelle Toupin, Joseph J. Levy, Mylene Aubertin-Leheudre, Antony D. Karelis, Energy Expenditure during Sexual Activity in Young Healthy Couples Published: October 24, 2013


James R.Roney, Aaron W.Lukaszewski, Zachary L.Simmons- Hormones and Behavior

Couples Published: September 2007

Exton MS, Krüger TH, Bursch N, Haake P, Knapp W, Schedlowski M, Hartmann U. Endocrine response to masturbation-induced orgasm in healthy men following a 3-week sexual abstinence. World J Urol. 2001 Nov;19(5):377-82. PubMed PMID: 11760788.

CAHA, Jan. Sex, testosteron a fitness. Jak se vzájemně ovlivňuje cvičení a sexuální aktivita? [online]. In: . 17.05.2020 [cit. 2020-11-19]. Dostupné z: https://aktin.cz/sex-testosteron-a-fitness-jak-se-vzajemne-ovlivnuje-cviceni-a-sexualni-aktivita





 • Black Instagram Icon
 • Black YouTube Icon
 • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"