Méně je někdy víceTak si tak sedím ve fitku, přiravuji se na svůj trénink, sleduji okolí a připomenu si jeden poznatek, který pozoruji už delší dobu a který může brzdit rozvoj jak začátečníků, tak i pokročilých cvičenců. Společný jmenovatel celého problému je adaptace organismu.


Adaptace je chápána jako přizpůsobovaní se organismu okolnímu prostředí. Chceme-li tréninkem vyvolat pozitivní změny, musí zde působit faktor přetížení. K adaptaci na trénink může zákonitě dojít pouze tehdy, je-li v rámci tréninkové zátěže překročena její obvyklá míra.


To znamená, že pokud se chceme zlepšit v určitém segmentu, musíme daný cvik nebo partii procvičovat. Ne však jednou za 14 dní nebo za měsíc, ale pravidelně. Nejlépe 1-3x týdně. Protože svalové a další tkáně potřebují intenzivní podnět, aby se začaly přizpůsobovat a sílit, případně se zvětšovat.


A teď už se vraťme zase do fitka. V posledních letech se rozmohl obrovský nešvar. Ať už se jedná o trenéry nebo jiné sportovce, každý druhý si myslí, že čím více gumiček (expanderu), kuželů, přeskoků, krkolomných supersérií, tím lepší trénink. Ale opak je ve většině případech pravdou. Ano, tréninky jsou pestré, zábavné, líbivé, ale lidé se při těchto trénincích roky plácají na místě. Nezlepšují se, stagnují a pokud nepracují na svých slabinách a mají posturální problémy (slabý HSS, neaktivní dolní fixátory lopatek, ochablou zadní stranu ramen a stehen, ochablé hýžďové svaly), tak si mohou také ublížit. Vykašli se na hlouposti, které tě nikam neposunout. Nezapojuj do tréninku každý cvik, který vidíš na YouTube nebo Instagramu, neignoruj své slabiny na úkor provádění "cool" cviků. Cvič to, co potřebuješ, co zajistí tvé zlepšení a co tě udrží zdravým. Snaž se naprogramovat svůj trénink a zaveď v něm systém. Ať už se jedná o konkrétní tréninkovou jednotku (zahřátí, rozcvičení, dynamické a výbušné cviky naročné na maximalní zapojení CNS, velké svalové partie a vícekloubové cviky, doplňky a potréninkový strečink), týdenní mikrocyklus, měsíční mezocyklus nebo dlouhodobě zaměřené cíle.

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"