JAK PŘED LÉTEM NAKOPNOUT TESTOSTERON A STÁT SE "ALFA SAMCEM"


Dlouhá zima, málo sluníčka, psychosociální stres, nezdravá strava, nedostatek spánku, špatný trénink a mnoho dalších faktorů mohou způsobit zvýšení stresového hormonu kortizolu, vyčerpání dopaminu a snížení hladiny testosteronu. Člověk se pak cítí odevzdaný, chybí mu motivace a energie, trpí úzkostí a sex je pro něj neznámé slovo. Chronický stres a zvyšená hladina kortizolu navíc mohou zvýšit vyplavování histaminu, který aktivuje imunitní systém, vyvolává zánět a způsobuje nejrůznější onemocnění (trávicí soustava, kůže, centrální nervová soustava).

Čím dál tím častěji se ve svém okolí s těmito problémy setkávám. A je pravdou, že i já jsem si takovou fází párkrát prošel. Největším problémem je u mě nadměrná tréninková zátěž a “obsese” spojená s tréninkovým procesem, která mě nutí přidávat stále více na tréninkovém objemu. S přibývajícími roky však přibývají také zkušenosti a rozum a já začínám chápat slovní spojení “méně je někdy více”.

Nebudu se dlouze rozepisovat a v následujících bodech vám řeknu, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu a jak docílit toho, abyste se cítili dobře. Abyste byli zdraví, překypovali energií a měli motivaci do tréninku a práce.

Jak na zvýšení testosteronu (T)

  1. Optimalizovat cirkadiánní rytmus. Chodit spát a vstávat ve stejnou dobu (22:00 - 6:00). Snažit se spát minimálně 7 hodin, ideálně 8-10 hodin (v noci pracuje endokrinní systém a produkuje T). Jíst v podobné časy během dne, nejíst v noci (narušení cirkadiánního rytmu, snížení T).

  2. Snížit hladinu stresu, meditovat a odpočívat. Snažit se vyvarovat stresovým situacím. Zkrátka si říct: “Když nejde o život, jde o hovno!”. Stresový hormon kortizol snižuje tvorbu T.

  3. Správně se stravovat. Zelenina a ovoce obsahují enzymy, které zlepšují imunitu a snižují záněty v těle a orgánech, které produkují hormony. Konzumace tuků (nasycených - červené maso, máslo, kokosový olej, palmový olej, vaječný žloutek, sýr, plnotučné mléko atd. a mononenasycených kyselin - olivový olej, mandlový olej, avokádový olej, oleje z makadamových ořechů, ořechová másla atd.) zvyšuje tvorbu T. Bílkoviny podporují imunitní systém a zvyšují proteinovou syntézu, což zajišťuje správnou hormonální funkci. Naopak jednoduché cukry a vysokoglykemická jídla mohou způsobovat inzulinovou rezistenci, která zesiluje aktivitu enzymu aromatázy (hormon, který dokáže přeměnit T na ženský hormon estrogen). Rostlinné oleje (s výjimkou kokosového, palmového, avokádového a olivového oleje) obsahující polynenasycené mastné kyseliny snižují hladinu T. Transmastné kyseliny (TFA) snižují množství HDL cholesterolu, který je důležitý při syntéze testosteronu. TFA jsou přítomny v polevách, cukrářských výrobcích, trvanlivém pečivu, margarínu atd. Konzumace sóji zvyšuje hladinu estrogenu (sója obsahuje fytoestrogeny) a snižuje hladinu testosteronu (potlačuje činnost štítné žlázy).

  4. Vyvarovat se pití alkoholu. Alkohol podporuje tvorbu aromatázy (více estrogenu, méně T), brání kvalitnímu spánku (méně vyplavovaného T), způsobuje ukládání tuků na břiše (zvýšení estrogenu, snížení T), zhoršuje činnost jater (hormonální nerovnováha).

  5. Cvičit silově-hypetrofický trénink a dělat intervaly (nad laktátovým prahem). Oba tyto typy tréninků zvyšují vyplavování T. Nepřehánět to s vysokými tréninkovými objemy, intenzitou a nestresovat se tréninkovým procesem (vysoký počet sérií a váhy blížící se maximu unavují centrální nervovou soustavu a zvyšují vyplavování kortizolu, který snižuje produkci T).

  6. Vyvarovat se xenoestrogenům (pesticidy, plasty, estrogeny pocházející z hormonální antikoncepce), BPA (účtenky, plasty), ftalátům (plasty, osvěžovače vzduchu, deodoranty, parfémy), parabenům (šampóny, zubní pasty, opalovací krémy, kosmetika). Tyto látky mají negativní vliv na zdraví a na množství T (zvyšují estrogen, snižují libido).

  7. Využít doplňky stravy. Mezi ty nejdůležitější doplňky, které zvyšují hladinu T a podporují hormonální optimalizaci, patří: zinek (podporuje produkci T), magnésium (umožňuje optimální uvolňování T po cvičení a noci), vitamín D (tlumí proces aromatizace a zlepšuje senzitivitu receptorů buněk androgenních žláz uvolňujících T), adaptogeny (pomáhají organismu adaptovat se na stres a snížují kortizol).

Když už jsme u těch doplňků, tak vám také pár doporučím. Vybral jsem tři produkty z Brainmarket.cz, a to zcela záměrně, neboť tento eshop nabízí antiestrogenní produkty, které neobsahují látky zmíněné v bodě 6 a navíc vytváří doplňky, jež podporují zvyšování T.

Testamento je doplněk stravy, který je svým složením zaměřený čistě na zvyšování hladiny T. Obsahuje extrakt z granátového jablka, zinek, ashwagandu, vitamín D3 a další látky zvyšující T .

Brainmax 3.0 Anabolic Dagger podporuje hormonální optimalizaci a jako předtréninkový suplement pomáhá nabudit, zvýšit koncentraci a prokrvení.

Adaptogeny zlepšují práci nadledvinek a snižují hladinu kortizolu (nízký kortizol = vysoký T).

Existuje nespočet studií, které dokazují účinnost výše zmíněných (a mnoho dalších) látek. Pokud budete dodržovat předepsané body a “nový” životní styl doplníte následujícími doplňky, budete na správné cestě stát se alfa samci. Neboli zdravými, energickými, motivovanými a svalnatými sportovci.

Ale abych nemluvil pořád jen o mužích… I ženy potřebují určité množství T. Jestliže u žen klesne hladina T pod normální hodnoty, nevěstí to nic dobrého. Příliš nízká hladina T může u žen způsobit častou únavu, deprese, úzkosti, tloustnutí a pokles sexuální touhy.

Takže hurá za zvyšováním testosteronu...

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"