JAK ZŮSTAT ZDRÁV A UDRŽET MYSL I TĚLO V ROVNOVÁZE

Ani nevíte, jak moc bych byl rád, kdyby celá tato doba skončila. Myslím tím dobu, kdy se napředních stránkách novin, médií a webů neskloňuje žádné jiné slovo než koronavirus. I přesto, že jsem momentálně ve Spojených státech, stále sleduji aktuální dění v České republice a na poslední vyhlášení vlády nemohu reagovat jinak než sepsáním článku. Článku, který vám snad pomůže udržet mysl i tělo v rovnováze v těchto nejednoduchých chvílích.


JAK TEDY UDRŽET MYSL, TĚLO I DUCHA V SOUČASNÉ SITUACI VE FORMĚ?


Je to jednodušší, než si spousta z vás myslí. Stačí vybudovat a udržet 3 základní pilíře zdravého životního stylu – spánek, stravu a pohyb. Bez těchto třech základních pilířů se neobejdete, a pokud je nemáte pod kontrolou, nemá smysl soustředit se na pokročilejší techniky pro optimalizaci životního stylu.


SPÁNEK

Spánkem podpoříte imunitní systém, který je v současné době důležitější než kdy předtím. Po kvalitním spánku myslíte racionálně, jasně a rychle. Hormony jsou v rovnováze, což má za následek i preferenci zdravých, celistvých a nezpracovaných potravin. Po noci nepřerušovaného, dostatečně dlouhého a hlubokého spánku vám také cvičení a pohyb nepřipadá jako „trest“, nýbrž jako odměna a přirozená součást života.


Schopnost dopřát si kvalitní spánek přitom není žádná věda. Základními prvky večerní rutiny jsou blokace modrého světla 90 minut před spaním, vhodné načasování večeře, a tudíž dostatečně dlouhá pauza mezi večeří a ulehnutím do postele. Rovněž také eliminace stresorů a následná meditace, či vedení si deníku vděčnosti. Nesmím opomenout ani na vyvarování se kofeinu, alkoholu a nikotinu v nevhodnou denní dobu, či zařazení vhodně načasované intenzivní fyzické aktivity. To vše jsou základy, které vedou ke kvalitnímu spánku, a tudíž i pevnému zdraví. Pokročilejší z vás poté do své večerní rutiny mohou přidat také vhodnou suplementaci.


STRAVA

Strava by měla být pestrá, čerstvá, lokální a sezónní. Dostatek zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin, sacharidů a tuků z celistvých a kvalitních potravin by měl být základem jídelníčku. Naopak vysoce průmyslově zpracovaným potravinám byste měli věnovat minimum pozornosti, neboť berou tělu energii, oslabují imunitní systém a ve větším množství mohou způsobit i celotělový zánět.


K jídlu si vybudujte vztah! Neberte ho pouze jako zdroj živin a energie. Vychutnávejte si celý proces jeho přípravy. Každému soustu věnujte tolik pozornosti, jako by se jednalo o samostatný chod. Pozorujte jeho vůni, vzhled, texturu, chuť. Takovým přístupem docílíte snadného trávení a pocitu, že vaše tělo díky stravě skutečně vzkvétá a sílí. Ke kvalitní stravě můžete rovněž přidat “superpotraviny“ jako je káva, zelený čaj, pravé kakao či poklady České země mateří kašičku a med. Prostor by měla dostat i suplementace, ať už základní v podobě Zinku, Magnesia či omega-3 a v temných měsících vitamín D, jehož nedostatek je spojován s depresivními poruchami, zejména tou sezónní, tak pokročilá v podobě adaptogenů a jiných přírodních tonik.


POHYB

Jak jsem již psal. Pohyb by neměl být trestem, ale odměnou a přirozenou součástí každodenního života. Správně načasovaná fyzická aktivita pomáhá upevňovat cirkadiánní rytmus a zkracuje dobu usínání. Stabilizuje hormony, zlepšuje náladu a posiluje imunitní systém. Jako bonus získáte vypracované, svalnaté tělo s minimem tuku, schopné podávat neuvěřitelné výkony. Možností, jak se hýbat je nespočet. Fantazií se meze nekladou. Jsem však zastáncem silového tréninku, který dle mého přináší zdaleka nejvíce benefitů. Samozřejmě v kombinaci s každodenní chůzí nebo jiným pohybem.


VYVARUJ SE STRESU

Všechny výše zmíněné pilíře zdravého životního stylu vedou i ke zdravé mysli a minimu stresu. Dlouhotrvající chronický stres, ačkoliv to mnoho lidí neví, je pro tělo škůdcem nejvyššího kalibru a je s třemi pilíři zdraví vzájemně propojen. Přílišné stresové vypětí vede k problémům se spánkem, emocionálnímu přejídání a k nechuti k pohybu. Naopak nedostatek spánku vede k přílišnému stresovému vypětí a nedostatek kvalitní stravy s přebytkem prozánětlivých potravin vede k narušené psychice, stejně jako životní styl s nedostatkem pohybu. Jak vidíte, vše souvisí se vším a nerovnováha, byť jen v jednom aspektu může mít zničující následky na zdraví, jakožto celek.


Začíná podzim a sním přichází i období sezónní afektivní poruchy, která dost možná trápí právě vás. Delší potřeba spánku a těžší ranní vstávaní, málo motivace, špatná regenerace, horší soustředěnost a pracovní výkonnost, horší výkony v posilovně a snížené libido. To vše jsou příznaky sezónní afektivní poruchy. Boj proti ní je však jednoduchý, neboť její příčina je zakořeněna primárně v narušeném cirkadiánním rytmu, zvýšeném stresovém vypětí, nekvalitní stravě a nedostatku pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu a sluníčku. Když víte, jak všechny tyto aspekty optimalizovat, máte vyhráno.

Apeluji na vás, myslete v této době pozitivně! Negativní myšlení nic dobrého do života nepřináší, ba naopak. Váš život se utváří na základě vašich myšlenek. Nedovolte tedy negativním emocím ovládnout mysl a převzít tak kontrolu nad vašim životem a poslat ho do začarovaného kruhu zdravotních problémů. Ačkoliv současná situace mnohým z vás připadá jako beznadějná scéna z hororového filmu, snažte se i v této chvíli najít jiskru naděje. Této jiskry se chopte a využijte současnou situaci k seberozvoji. Věnujte se aktivitám, na které jste do této chvíle neměli čas. Vyřešte problémy, které jste tak dlouho odkládali. Snažte se využit z této situace maximum ve svůj prospěch a neberte ji jako prokletí, nýbrž jako dar, který se neodmítá. Využijte tento čas k lepšímu poznání sama sebe a posílení svých slabých stránek. Meditujte nad svým životem a prozkoumejte sílu dechu. Je jen na vás, jak k současné situaci přistoupíte. Buďte si však jistí, že volíte tu správnou cestu.


Všem výše zmíněným tématům – spánek, strava, pohyb, stres – bychom se rádi věnovali více na blogu. Proto, pokud vás výše zmíněné informace zaujali a rádi byste věděli o zdravém životním stylu více, není nic jednoduššího, než se stát členem Complex Athlete týmu. Ať už jste někdo, kdo chce v době virové posílit svou imunitu, student, co má problém s nedostatkem energie během školního vyučování, vyčerpaný rodič, vytížený sportovec, co chce zlepšit svou regeneraci a výkon, nebo zkrátka někdo, kdo se rád učí novým věcem a chce se cítit lépe, jste na správném místě. K výše zmíněným tématům jsme se také méně či více vyjadřovali na instagramových profilech @complex_athlete a @honza.tobiska. Pokud chcete malou ochutnávku toho, co se na blogu chystá, tyto instagramové účty vám ji servírují na zlatém podnose.

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"