Proč Complex Athlete?

Po přejmenování stránek se setkávám s dotazy, proč zrovna Complex Athlete? Odpověď je více než jednoduchá, nejvíce ji vystihuje úvodní strana mých webových stránek - zdraví, síla, vytrvalost. Tak pěkně popořadě. Aby mohl člověk trénovat, ať už se jedná o profesionálního nebo "rekreačního" sportovce, musí být zdravý...


Zdraví

Zdraví je ta nejdůležitější věc. A nemám na mysli pouze zdraví fyzické, ale také duševní. Psychika bývá ve sportu, zvláště pak u profesionálních sportovců, kteří se svou disciplínou živí, nesmírně důležitá. Není důležité, jak dobří jste v tréninku, když vám v závodě nebo v zápase "vypne" hlava a vy podáte poloviční výkon. Proto musíte umět správně nastavit hlavu, účelně se motivovat a vyvarovat se přetrénování.

Tak či tak, když máte psychické indispozice, ve většině případech můžete trénovat. Když jste ale zranění, trénink bývá omezený nebo vyřazený úplně. Proto jsou zde kompenzační cvičení, která mají za úkol odstranit dysbalance pohybového aparátu. Proto jsou zde formy strečinku a "mobilizační" cviky pro zlepšení flexibility, jež slouží jako určitá prevence proti funkčním problémům měkkých tkání. A v neposlední řadě také "deload" týdny a regenerační dny. Nesmírně důležitým faktorem je rovněž zdravý životní styl, ať už se jedná o stravu, příjem vitamínů a minerálů nebo třeba dostatečně dlouhý spánek.

Síla

Začnu otázkou. Kdo by nechtěl být silný?


„Muž nemá právo být amatérem v rovině fyzického tréninku. Je jeho hanbou zestárnout bez toho, aniž by poznal tu krásu a sílu, které je jeho tělo schopné.“ Sókratés


Silový trénink má v komplexnosti sportovce bezesporu své místo a skýtá nepřeberné množství benefitů. Hlavním benefitem je zvýšení síly, potažmo zlepšení svalové funkce, kterou můžeme využít v konkrétní sportovní disciplíně nebo v běžném životě. Síla je v rámci sportu naprosto běžná a zároveň jasná, sílu potřebuje téměř každý sportovec (hokej, veslování, atletika, tenis, plavání, vzpírání,..).

Ale co v běžném životě? Představte si všechny chvíle, kdy říkáte, že se navštěvování fitness centra opravdu hodí, případně kdy litujete toho, že nejste silnější. Ať už se jedná o stěhování, výměnu kola nebo třeba aktivity s dítětem.

Silový trénink má významný vliv také na měkké tkáně a zdraví kloubů. Cvičením posilujete vazy, šlachy a svalová vlákna, která stabilizují klouby a udržují správnou posturu těla.

Vytrvalost

Poslední kategorií je vytrvalost. Silovými sportovci často odsuzována, hokejisty, fotbalisty a dalšími atlety vyhledávána a běžnou populací přehlížena. Ale disponovat vytvalostními předpoklady nebo využít tréninku vytrvalosti by měl v určitě míře každý. Největším pozitivem je posílení srdce a rozvoj kardiovaskulárního systému. Neméně důlěžité je pro sportovce také posunutí laktátového prahu a zlepšení výkonnosti. A ve výše zmiňovaném běžném životě se nemusíte obávat toho, že nepojede výtah, případně toho, že budete muset "nedejbože" běžet na autobus či vlak. Také se pro vás procházka v parku nebo na horách nestane noční můrou, které se budete vyhýbat jako čert kříži.

Když tedy spojíme všechny tři prvky, získáme komplexního sportovce, který bude vyčnívat ve vrcholovém sportu, ale i v běžném životě!

A co dělám v současnosti já?

Minulý rok jsem stihl pár crossfitových závodů, tedy lépe řečeno pár plus jeden (Battle of Prague - týmy 2. místo, Don't quit challenge - týmy 1. místo, kvalifikace Crossleague 3. místo + závody, ze kterých jsem musel kvůli svalovým indispozicím odstoupit). Přípravu na začátku letošního roku jsem směřoval spíše vytrvalostně na LH24 a na další "ultra" závody. Crossfit teď beru jako doplněk k silovému a vytrvalostnímu tréninku. Snažím se neustále vzdělávat, protože člověk se učí celý život. To platí i v oblasti tréninku. A já chci lidem poskytnout jen ty nejlepší poznatky a nejefektivnější tréninkové prvky a metody, které je posunou dále jak ve sportu, tak i v životě.

Pomalu také finišuji s tréninkovým programem, který zahrnuje následující problematiku: dýchání, držení těla, mobilitu, kompenzační cvičení. Těšte se :)

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"