Mentální trénink a jeho přínosy


Dnešní doba je strašně uspěchaná a pořád se za něčím honíme. Ať už jsou to pracovní, sportovní či jiné cíle. Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, je občas potřeba zpomalit a poslouchat své tělo. Jako příklad uvedu situaci, kdy si většina sportovců dává před cvičením nakopávač, aby zvedali větší váhy a lépe se cítili. Pokud však máme správnou motivaci, hormony v rovnováze a k tomu přidáme mentální trénink, žádný nakopávač většinou ani nepotřebujeme. Mentální trénink nám může dle níže zmíněné studie pozitivně ovlivnit nejen sílu, ale má také příznivý vliv na hormonální a fyziologické funkce v těle.

Studie trvala 12 týdnů a zúčastnilo se ji 53 kickboxerů , kteří byli rozděleni do dvou skupin – první skupina absolvovala pouze fyzický trénink, druhá skupina jak fyzický, tak i mentální. Mentální trénink obsahoval vnitřní motivační komunikaci ("To zvládnu, není to těžké!") a také vizualizaci pohybu mezi každou sérií.


Výsledek

Po 12-ti týdenním tréninkovém programu zesílily obě skupiny, ovšem u skupiny s mentální přípravou byl nárůst síly větší. Dále měla druhá skupina sníženou hladinu stresu, včetně zvýšení poměru testosteronu ke kortizolu. U tento skupiny došlo také ke snížení srdečního tepu a krevního tlaku.


Můj pohled

Mentální trénink je strašně důležitý v každém sportu, protože tréninkové metody jsou nyní tak daleko, že vrcholoví sportovci mají velmi podobné tréninky, ale na kurtu, hřišti či v ringu vyhrává hlavně hlava. Jeden z příkladu je Atilla Végh, který porazil Vémolu. V rozhovoru uvedl, že několikrát do týdně absolvoval mentální přípravu. Když šel do klece, soustředil se jen na soupeře, nekoukal nikam jinam, protože by ho to mohlo rozhodit. Na začátku se zhluboka nadechl a šel si za svým vítězstvím. Je až neskutečné, jak nás může mentální trénink posunout. Kdysi jsem mu nevěnoval téměř žádnou pozornost, v pauze mezi sériemi jsem raději odepisoval na instagramu či jiné platformě. Po určité době, kdy jsem se dále vzdělával, jsem došel až k mentálnímu tréninku a více se o něj zajímal. Odložil jsem v pauze telefon a soustředil se na cvičení. Více jsem zapojil hlavu, občas i zavřel oči a představoval si daný pohyb. Například u benche jsem si hlídal dráhu osy, stabilizaci kloubů a správné postavení paží pro efektivní přenos síly. Prostě šlo o to, doladit v hlavě detaily, protože detaily dělají šampiony! Díky tomu šly mé výkony nahoru a neskutečně se zlepšila technika. Rovněž pomáhá, když člověk myslí pozitivně a vytěsní negativní myšlenky, i když se třeba nedaří...

Zdroje: Slimani M, Taylor L, Baker JS, Elleuch A, Ayedi FM, Chamari K, Chéour F. Effects of mental training on muscular force, hormonal and physiological changes in kickboxers. J Sports Med Phys Fitness. 2017 Jul-Aug;57(7-8):1069-1079. doi: 10.23736/S0022-4707.16.06421

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"