MOTIVACE jako hnací síla


Motivace je vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů vedoucí k energetizaci organismu. Dále je jedním z hlavních faktorů sloužících k dosažení dílčích cílů, ať už se jedná o cíle sportovní, pracovní, finanční atd. Je to jakýsi anděl u nás v hlavě, který nás pořád žene vpřed, ikdyž se nám vždy nemusí dařit a nám může připadat, že naše vysněná cesta se vzdaluje. Slovo anděl jsem použil záměrně, a to z důvodu, že uvnitř hlavy máme i ďáblíka, který nás naopak nabáda, abychom se na některé věci "vykašlali". Například: "Dnes je venku škaredě, půjdu běhat zítra. Ještě si chvilinku poležím, však můžu jet až dalším autobusem."

Odkud vzít motivaci?

Pro každého jedince bude zdroj motivace individuální, a to vzhledem k jeho cílům. Pro někoho to může být nějáká známá osobnost, pro jiného třeba tatínek či maminka. Co se týče motivace ve sportu, většinou nás motivují lidé, kteří zvedají větší váhy, mají dobré výsledky v dané disciplíně (běh, plavání, crossfit) nebo "jen" vysněnou tělesnou kompozici. Aby nám motivace vydržela co nejdéle, je lepší volit si více menších cílů a to z důvodu, že pokaždé, když si splníme jeden menší cíl, ucítíme vnitřní uspokojení, a to nás bude pohánět dále. Motivaci můžeme získat také z negativních vnějších vlivů (nevhodné poznámky). Jako například: "Ty jsi ale tlustý, to nemáš šanci uběhnout. To nikdy nezvedneš." Ovšem záleží jen na nás, jak si tuto poznámku vezmeme. Jak již bylo zmíněno, buď nás to namotivuje, abychom sami sobě dokázali, že to zvládneme a nebo nás to naopak zpomalí a tzv. demotivuje.

Demotivace

Je stav, kdy jsme ztratili cíl a cítíme určitou apatii. Demotivace se může dostavit, když nevidíme výsledky nebo posun. V rámci tréninku to může být způsobeno nedostatkem spánku, stresem nebo špatnou stravou. Tyto faktory vedou k hormonální nerovnováze či přetrénování, jež může vést až k vyhoření. Více informací ohledně stresu se můžete dozvědět v článku Stres nám šlape na paty.

Má zkušenost s vyhořením

Jako osobní trenér jsem chtěl pomoci co nejvíce lidem a proto jsem pracoval někdy i 12 hodin denně. Do toho jsem dálkově studoval v Praze, takže můj týden vypadal následovně: po-čt 8-12 tréninků denně a co druhý pátek až neděle v Praze. V tréninkovém plánu nebyl téměř žádný řád, spal cca 5 hodin denně a cvičil jsem vždy v pauze mezi klienty. Každá minuta hrála roli, takže jsem zkracoval pauzy a vždy mě stresoval čas, kterým byl trénink omezen. Jelikož jsem měl hodně tréninků, nestíhal jsem ani pořádně jíst. Takto jsem se pohyboval v jednom kole cca 4 měsíce, až jsem došel do fáze, kdy jsem neměl chuť na svůj trénink, postrádal životní motivaci a energii. Nakonec jsem úplně vyhořel. Nevěděl jsem pořádně, co dál dělat, proto jsem kontaktoval člověka, který byl pro mě vždy motivací a inspirací. Výsledek naší spolupráce: omezil jsem počet tréninků, věnoval více času sám sobě, soustředil se více na své tréninky a v neposlední řadě prodloužil spánek na 7 hodin. Po těchto změnách se mi vrátila motivace, zvedla výkonnost a hlavně dobrá nálada, kterou ocenili i klienti. Co z toho plyne?

Každý jednou zažije moment, kdy se mu zdá, že ztratil svůj cíl a nic se mu nedaří. Důležité je, vrátit se zpátky na cestu, kterou jsme se vydali...!

Jak si udržet motivaci?

 • kvalitně spát

 • zdravě a dostatečně se stravovat

 • snížit stres

 • usmívat se

 • určit si priority

 • naplánovat si více menších cílů

 • sestavit si plán a držet se ho

 • udělat si čas na sebe

 • sehnat si parťáka, s kterým se budete motivovat navzájem

 • poslouchat motivační hudbu či sledovat motivační a inspirativní videa

Ohledně mentální přípravy byla provedena studie, vyhodnocení a zajímavosti se dozvíte v dalším článku.

 • Black Instagram Icon
 • Black YouTube Icon
 • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"