kulturistika vs. crossfit (cvičení všestrannosti)

Již jsem četl hodně diskuzí a článků, kde se kulturisté a další lidé z jejich branže pouštěli do crossfitu a hanili všechny jeho stránky. Doposud mě to nechávalo chladným, a možná i proto, že jsem to neměl kde napsat. Situace se mění, pracuji na nových stránkách a tak i já přileju trošku toho oleje do ohně. Stejně jako hodně crossfiťáků, také já jsem začínal jako "kulturista". Tedy abych to uvedl na pravou míru, nejprve jsem asi do svých osmnácti let hrával hokej. Poté bylo roční okno, kde jsem se věnoval nabalování holek na diskotékách a rozhodoval se, jestli si propíchnout ucho či nikoliv. No a nakonec již výše zmiňované cvičení.


Kulturistika

Takže pondělí, středa, pátek do fitka, pořád ty samé splity dokola, čas od času nějaký nový cvik a neustálé kontrolování se v zrcadle. A bych nezapomněl, tak hodně rýže a kuřecích prsou a ano, i tvarohy si zde našly své místo a bylo jim úplně jedno, že jsem měl po celou dobu jejich konzumace ucpaný nos a nemohl pořádně ani dýchat. To ještě šlo, ale co teprve ty výčitky, když jsi vynechal jeden trénink? To byly teprve muka! Jeden den bez tréninku a už jsem měl menší obvod bicepsu a místo obrovských napumpovaných prsou dvě malé lentilky. Takže trénink se nemohl vypustit za žádnou cenu. Ale problém... Pořád jsem byl nějaký malý, a tak jsem se začal pídit po tom, jak to dělají ti kluci z časopisů. No řeknu vám, dozvěděl jsem se nepříjemné věci, desetitisíce utracené za "nekažme iluze začínajícím" a k tomu ještě drastické diety.


Cvičení všestrannosti

Díky bohu jsem se dostal ke Crossfitu, kde... a ano! I zde frčí ty "nekažme iluze začínajícím", ale na druhou stranu, ve kterém sportu ne. Buďme realisté. Bez talentu a genetiky se se stejným tréninkem nemůžeš jinými způsoby vyrovnat. Když chceš být nejlepší, musíš dělat to, co dělají nejlepší. Bohužel. Ale otočme list, o tohle mně v tomto příspěvku nejde. Rád bych Vám raději vysvětlil, proč jsem si vybral právě Crossfit. Ale jinak, nechci zde vychvalovat toho marketingového giganta, takže od teď už kros cvičení. Nebo ne, úplně jinak, cvičení všestrannosti. Jó, takové to klasické cvičení všestrannosti.


Můžeš dělat jakýkoliv sport a bude to cvičení všestrannosti. Badminton (fyzička, dynamika), plavání, běh, vzpíraní, turistika, silový trojboj, gymnastika... Takže cokoliv děláš, trénuješ všestrannost, trénink prakticky nemůžeš vynechat. Dokonce i kulturistický trénink má ve všestrannosti své místo. Máš velký energetický výdej, můžeš více jíst a méně se hlídat. Jsi mobilní, silný, dynamický, máš dobrou kondici.


Nejvíce mě baví, jak se právě kulturisté baví o všestrancích a jejich technikách, například to šílené houpání se na hrazdě. Smutné je, že právě oni nejsou schopni udělat jeden pořádný shyb (předsazují ramena, zapují horní trapézy a práce lopatek je jim cizí) a zároveň neví, že trénink všestrance obsahuje tolik striktních shybů, kolik jich kulturista neudělá za dvě kariéry. A co třeba hluboký stabilizační systém, brániční dýchání a opravdu silný střed těla (nemyslím silný, kde je měřítkem hloubka výrysu a počet čverečků). Všestranec je schopný udělat 15 dřepů s osou nad hlavou, kde má naloženo 100 kilo. Kulturista taky? Ale já nemluvím o polodřepech (které bývají u zkrácených kulturistů teměř samozřejmostí) v koleních bandážích s bederním pásem přes celé břicho. Mám rád, když vrcholem mého kardia není chůze do schodů, ale například vyběhnutí si Lysé hory nebo pokoření půlmaratonu. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna, ale nemůžu, neboť mě čeká trénink. Jdu se houpat na hrazdu jako opice a dělat něco, co připomíná vzpíraní. Pak si půjdu na hodinku lehnout a o půlnoci jedu do Tater, kde si tréninkově vystoupám na Plačlivé a neposeru se z toho, že spálím miligram svalu. (Psáno v pátek odpoledne. Také jsem myslel, že pojedu na východ slunce, ale pospal jsem o tři hodinky více. Nebylo jednodušší smazat poslední větu?)


Poznámka pod čarou bez čáry:

Opravdu nechci rozpoutat nějaké delší diskuze, jen malinko bránit tu naši všestrannost. Majitelé boxů, omluvte mi ten jiný výraz pro náš sport. A neklasičtí, sportovně i jinak vzdělaní kulturisté, vy víte, že nemluvím o vás všech.

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon

BRAINMARKET

"COMPLEX10"